روسیه مواضع خود در قبال مناقشه قره باغ را بطور واضح بیان نمود

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، پاسخ سریع و منفی روسیه به درخواست یاری نخست وزیر ارمنستان، نشان داد: اولاً قره باغ در خاک آذربایجان است، بنابراین هیچ یاریی به ارمنستان در این رابطه نمی گردد و ثانیاً اگر باکو به خاک ارمنستان تعدی کند، روسیه به تعهداتش عمل خواهد نمود.

روسیه مواضع خود در قبال مناقشه قره باغ را بطور واضح بیان نمود

جهت دریافت خدمات طراحی سقف شیروانی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اینترنتی مأوا، پایگاه خبری-تحلیلی اینترنتی وزگلیاد روسیه در تحلیلی نوشته است: نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان با اشاره به اینکه درگیری های نظامی در منطقه قره باغ در حال نزدیک شدن به مرزهای ملی این کشور است، از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درخواست یاری کرد. در واقع ایروان بر اساس پیمان دوستی، همکاری و یاری متقابل بین روسیه و ارمنستان، مربوط به تاریخ 29 آگوست 1997 خواهان حمایت مسکو شد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی پایگاه اینترنتی مأوا بخوانید. (کلیک کنید)

مسکو بطور رسمی و به سرعت به این درخواست واکنش نشان داد، البته به نظر می رسد نه به روشی که نخست وزیر پاشینیان انتظار آن را داشت. وزارت امور خارجه روسیه اطمینان داد که روسیه در صورت انتقال مستقیم درگیری های مسلحانه به خاک ارمنستان، در چارچوب تعهدات متحدانه خود، همه یاری های لازم را به ایروان خواهد نمود.

پیش از این، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز به طور مشابهی به سئوالی درباره اینکه در چه صورت مسکو آماده اعزام نیروی نظامی به منطقه درگیری قره باغ است؟ پاسخ داده بود. وی یادآور شده بود: یاری به ارمنستان از جمله مطابق با تعهدات روسیه در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی صورت خواهد گرفت.

پسکوف تأکید نموده بود، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به روشنی تفاوت این دو موضوع را روشن و اعلام نموده است که تعهدات این سازمان شامل منطقه قره باغ نمی گردد.

سخنگوی کرملین یادآور شده بود که انتشار بعضی اطلاعات در مورد بعضی عملیات نظامی در خاک جمهوری ارمنستان تأیید نشده است. اما نکته ظریف این است که جنگ قره باغ شاید به مرزهای ارمنستان نزدیک شده، ولی از نظر مسکو، از این مرزها عبور ننموده است.

روسیه نمی خواهد اشتباه ترکیه در مداخله در مناقشه قره باغ را تکرار کند

همانطور که می دانید، درگیری های نظامی در جمهوری خودخوانده قره باغ که استقلال آن به طور رسمی حتی توسط خود ارمنستان به رسمیت شناخته نشده و همچنین در کمربند امنیتی اطراف آن در حال وقوع است. البته در طول نبردهای اخیر، طرف ارمنستانی متحمل ضرر و زیان های بسیار شده است . پیش از این، حمله اصلی نیروهای آذربایجانی در جبهه جنوبی، در امتداد مرز با ایران به سمت مرز ارمنستان متمرکز بود که از نظر جامعه بین الملل، به استثنای روسیه، همه اینها خاک جمهوری آذربایجان محسوب می گردد.

بلافاصله پس از درخواست یاری پاشینیان از پوتین، مقامات باکو تأکید کردند که هیچ امکانی برای مداخله کشور ثالثی (منظور روسیه) در درگیری های کنونی در خاک آذربایجان- یعنی قره باغ کوهستانی نمی بینند. الهام علیاف رئیس جمهوری آذربایجان این مسئله را شخصاً اعلام کرد. البته این در حالی است که باید توجه داشت که ترکیه که دخالت خود در حوادث قره باغ را پنهان نمی نماید، هم یک طرف سوم در درگیری ها محسوب می گردد.

ایگور کاراتچینکو کارشناس نظامی و سردبیر مجله دفاع ملی معتقد است، مسکو در واقع از ارائه یاری به ایروان امتناع ورزید. وی گفت: از بیانیه وزارت خارجه روسیه، دو نتیجه گیری می توان کرد . اولاً ، قره باغ کوهستانی در خاک آذربایجان است و بنابراین هیچ یاریی به ارمنستان در رابطه با اقدامات نظامی در قره باغ ارائه نخواهد شد. نکته دوم این است که در صورت حمله به خود ارمنستان، روسیه به تعهدات خود در چارچوب پیمام امنیت جمعی عمل خواهد نمود.

این کارشناس یادآور شد: البته آذربایجان قصد حمله به خاک ارمنستان را ندارد و علی اف اخیراً ده بار این موضوع را بیان نموده است. رئیس جمهور پوتین هم اشاره نمود که درگیری ها در خاک ارمنستان انجام نمی گردد. بنابراین، پاشینیان می تواند هر چقدر مایل است بگوید: پوتین، نیروها را بفرستید! ولی مسکو از قبل به او پاسخ داده که امکان ورود نظامیان روسیه به منطقه قره باغ وجود نخواهد داشت.

ولادیمیر ژاریخین معاون موسسه کشورهای مشترک المنافع هم معتقد است که فرمول حیله گرانه پاشینیان درباره نزدیک شدن درگیری ها به مرزهای ارمنستان، زمینه مداخله روسیه بر اساس تعهدات بین دولتی را فراهم نمی نماید. به گفته وی، هیچ سابقه ای وجود ندارد که مسکو به خود اجازه دهد با دور زدن سازمان پیمان امنیت جمعی، از ایروان حمایت کند.

این کارشناس تاکید نمود: البته روسیه در حال حاضر هم امنیت کشور ارمنستان را تأمین می نماید. مرزبانان روسی از مرزهای ارمنستان-ترکیه و ارمنستان-ایران محافظت می نمایند. پایگاه نظامی 102 روسیه در منطقه گیومری نیز عامل مهمی در تامین امنیت این کشور، در صورت هر نوع تعدی خارجی است. تأکید می کنم، تعدی به خاک جمهوری ارمنستان. و روسیه همواره از این جمهوری در چارچوب توافقات سازمان پیمان امنیت جمعی حمایت خواهد نمود، ولی درگیری ها در منطقه قره باغ شامل این تعهدات نمی گردد .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1201

به "روسیه مواضع خود در قبال مناقشه قره باغ را بطور واضح بیان نمود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه مواضع خود در قبال مناقشه قره باغ را بطور واضح بیان نمود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید