روزنامه سعودی: جریان های سیاسی عراق در حمایت از نخست وزیر یکصدا شدند

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، یک سیاستمدار عراقی گفت فرصت طلبی آشوب طلبان از اعتراضات عراق برای نابودی نظام حاکم بر این کشور جریان های سیاسی را متقاعد کرد که از اصلاحات واقعی به دست دولت کنونی حمایت کنند.

روزنامه سعودی: جریان های سیاسی عراق در حمایت از نخست وزیر یکصدا شدند

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اینترنتی مأوا، یک سیاستمدار عراقی تاکید کرد، هوشیار شدن جریان های سیاسی اصلی در عراق در قبال برنامه هایی برای نابود کردن نظام حاکم بر این کشور تحت پوشش اعترضات مردمی، موجب شد این جریان ها درباره حمایت از عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، با هدف اصلاح امور و تحقق خواسته های مردمی متحد شوند.

این سیاستمدار عراقی در گفت وگو با روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط گفت، دولت و مجلس عراق در مدت گذشته سعی کردند با تظاهرات کنندگان وارد مذاکره شوند تا خواسته های مشروع آنها را محقق کنند. در این راستا قوای مجریه و مقننه برای اینکه نشان بدهند پای قولشان هستند، بسته های اصلاحی ارائه دادند، اما همه این تلاش ها برای انجام مذاکرات مقبول واقع نشد؛ چیزی که به نوبه خود قابل توجه بود.

این سیاستمدار عراقی با بیان اینکه ابعاد و شکل و سیاق اعتراضات در عراق به شیوه هایی که به نظر می رسید برنامه ریزی شده باشد رشد کرده بود، گفت: کار تا جایی پیش رفت که عده ای اقدام به آسیب زدن به پل ها، بانک ها و بنادر کردند و به هر طریقی درصدد مختل کردن زندگی مردم برآمدند. از جمله اینکه خیابان ها را مسدود کردند و به نافرمانی و اعتصاب عمومی دعوت کردند.

وی ادامه داد: این اتفاقات دولت عراق را در برابر وضعیتی جدید قرار داد که می بایست بداند چگونه با آن برخورد کند. بخصوص که آنهایی که در پس تظاهرات ها بودند شروع کردند سقف خواسته های معترضان را بالا بردند تا جایی که به برکناری دولت و تغییر نخست وزیر اکتفا نکردند و خواهان سرنگونی کامل نظام سیاسی حاکم بر عراق شدند.

سیاستمدار عراقی گفت: همین امر احزاب سیاسی را بر آن داشت با اتخاذ موضعی یکپارچه از دولت و ایجاد اصلاحات اساسی حمایت کنند.

سیاستمدار عراق در پاسخ به شایعات مربوط به ورود ایران برای کمک به حل بحران عراق از طریق متحد کردن گروه های سیاسی برای حمایت از دولت عراق گفت: صرف نظر از اینکه چه کسی برای حصول این توافق کمک کرده باشد حتی فراکسیون های سیاسی مجلس هم در ملاقات هایشان با یکدیگر در داخل مجلس بر سر این قضیه اتفاق نظر داشتند و همه آنها از ماندن عبدالمهدی در قدرت حمایت کردند.

به گفته این سیاستمدار عراقی حمایت جریان های سیاسی اصلی در عراق از عبدالمهدی به دلیل علاقه شخصی به او نبوده، بخصوص که خواسته اولیه بسکمک از آنها برکناری عبدالمهدی از قدرت بود. حمایتشان به این دلیل است که اگر اعتراضات به برکناری عبدالمهدی منجر شود، مسئله به همین امر محدود نمی شود و در دور بعدی، همه نظام سیاسی حاکم بر عراق مورد هدف قرار می گیرد.

سیاستمدار عراقی افزود: مقتدی الصدر، رهبر جریان صدر هم که با قدرت خواهان برکناری عبدالمهدی بود و فراکسیون مجلسی حامی جریان صدر یعنی سائرون به همین منظور تحصن بازی در داخل مجلس برپا کرده بود، مدتی است مکث کرده است. ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی هم که به نظر می رسد حامی برکناری عبدالمهدی بود موضع رسمی در قبال تحولات جدید نداشته است.

وی درباره اینکه آیا دولت عراق تصمیمی برای پایان دادن به تظاهرات ها دارد، گفت: دولت عراق موضع صریح خود را در قبال اعتراضات مسالمت آمیز نشان داده و اعلام کرده که از آن حمایت خود می کند، زیرا این اعتراضات طبقه سیاسی را به تجدید نظر در همه سیاست های اشتباه خود در طول شانزده سال گذشته ترغیب کرد.

سیاستمدار عراقی در عین حال گفت: اما بر اساس بیانیه های سخنگوی نظامی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و همچنین شورای عالی قضایی این کشور کسانی که اقدام به مسدود کردن پل ها می کنند یا زندگی مردم را مختل می کنند، مطابق قانون مبارزه با تروریسم دستگیر و مجازات می شوند.

این مقام عراقی تاکید کرد: هدف دولت محدود کردن مکان های برپایی تظاهرات است و مثلا در مورد پایتخت، میدان التحریر برای تجمع تظاهرات کنندگان مشخص شده است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 498

به "روزنامه سعودی: جریان های سیاسی عراق در حمایت از نخست وزیر یکصدا شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزنامه سعودی: جریان های سیاسی عراق در حمایت از نخست وزیر یکصدا شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید