دیپلمات روس: غرب اشتباه خود درباره عراق را در سوریه تکرار نکند

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، نماینده دائم روسیه در شورای امنیت با رد اتهام زنی بی اساس به این کشور درباره انتشار اطلاعات نادرست درباره شرایط سلاح های شیمیایی در سوریه، به نمایندگان غربی توصیه کرد: اشتباه آمریکا در عراق را بار دیگر تکرار نکنند.

دیپلمات روس: غرب اشتباه خود درباره عراق را در سوریه تکرار نکند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، واسیلی نبنزیا کننده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته (جمعه) در نشست غیررسمی شورای امنیت که به ابتکارعمل مسکو برگزار شد، گفت که شواهد ارائه شده از طرف کشورهای غربی درباره انجام حملات شیمیایی توسط دولت سوریه، به همان اندازه قابل اطمینان هستند که شواهد کذب مربوط به وجود تسلیحات شیمیایی نزد دولت صدام حسین در عراق در 20 سال قبل واقعی بودند.

نبنزیا به همتایان غربی خود تصویری از ماه فوریه سال 2003 را نشان داد که کالین پاول وزیر خارجه وقت آمریکا را نشان می داد که در صحن شورای امنیت سازمان ملل در حال ارائه مدارکی از وجود سلاح های شیمیایی در عراق بود.

این دیپلمات روس ادامه داد: با وجود اطمینان مقامات آمریکایی، فکر نمی کنم لازم باشد بگویم که بعداً مشخص گشت که در آن زمان هیچ سلاح کشتار جمعی در عراق وجود نداشت.

کننده روسیه تأکید کرد: همتایان غربی اکنون هم گزارش جدیدی را ارائه داده اند که بر اساس آن گویا نیروهای دولتی سوریه بار دیگر از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند. این اطلاعات دقیقاً به اندازه مدارک کالین پاول قابل اطمینان هستند.

واسیلی نبنزیا همچنین یادآور شد که کنندگان کشورهای غربی سعی دارند روسیه را به انتشار اطلاعات نادرست درباره شرایط تسلیحات شیمیایی در سوریه متهم کنند و برای اثبات نظریه خود نه به روی حقایق جمع آوری شده، بلکه قضاوت ها و نظرات تردیدآمیز خویش در این رابطه اعتماد می کنند، هرچند چنین برخوردی جای تعجب ندارد.

به گفته این دیپلمات، بحث درباره فرمول آریا به مشکل اعمال فشار سیاسی بر کشورهای در حال توسعه در سازمان منع استفاده از سلاح های شمیایی مربوط می شود.

کننده دائم روسیه در سازمان ملل ادامه داد، این کشور موکداً مخالف استفاده و نگه داری تسلیحات شیمیایی است، ولی بین برخورد مسئولانه با این قضیه و تلاش برای تنبیه کشورهای مستقل به خاطر دیدگاه آنها، تفاوت بسیار زیادی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1509

به "دیپلمات روس: غرب اشتباه خود درباره عراق را در سوریه تکرار نکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: غرب اشتباه خود درباره عراق را در سوریه تکرار نکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید