دانمارک دیگر از واکسن آسترازنکا استفاده نمی کند

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، کشور دانمارک به عنوان اولین کشور اروپایی اعلام کرد که به دلیل عوارض جانبی آسترازنکا این واکسن را از چرخه واکسیناسیون سراسری خود کاملا خارج می کند.

دانمارک دیگر از واکسن آسترازنکا استفاده نمی کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پاسایر نویه پرسه، کشور دانمارک، همسایه شمالی آلمان به عنوان اولین کشور اروپایی استفاده از واکسن آسترازنکا را کاملا متوقف کرده است.

مقام های بهداشتی دانمارک روز چهارشنبه اعلام کردند که استفاده از این واکسن سوئدی-انگلیسی را به دلیل عوارض جانبی نادر و اما حاد آن متوقف می کنند.

پیشتر دانمارک به همراه چند کشور اروپایی پس از گزارش موارد مشکوک مرگ و لختگی خون در میان چند شهفرایند دریافت کننده واکسن آسترازنکا، استفاده از این واکسن را به صورت موقت به حال تعلیق درآورده بود.

البته بیشتر کشورهای اروپایی پس از تایید مجدد ایمنی واکسن آسترازنکا توسط سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا، استفاده از این واکسن را برای برخی گروه های سنی از سر گرفتند.

اما مقامات بهداشتی دانمارک این توصیه را نپذیرفتند و تعلیق واکسیناسیون با آسترازنکا را دوباره تمدید کردند.

سورن بروستروم، مدیر کل آژانس بهداشت ملی دانمارک روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که با وجود توصیه نهاد های تنظیم کننده مقررات بهداشتی و دارویی در اروپا و سازمان جهانی بهداشت در مورد استفاده از واکسن آسترازنکا، فرایند واکسیناسیون در دانمارک بدون استفاده از این واکسن ادامه خواهد یافت.

بعد از اعلام عدم استفاده از واکسن آسترازنکا در دانمارک جمهوری چک برای خرید باقی مانده این واکسن ها از این کشور ابراز تمایل کرد. وزیر کشور جمهوری چک روز چهارشنبه اعلام کرد: ما آماده ایم از دانماک واکسن آسترازنکا بخریم.

جمهوری چک بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی واکسن آسترازنکا را بدون هیچ محدودیت سنی مورد استفاده قرار می دهد.

در مجموع تا به حال در دانمارک حدود 5.8 میلیون نفر اولین دوز از واکسن کرونا را دریافت کرده اند و حدود نیمی از آن ها دوز دوم این واکسیناسیون را هم دریافت کرده اند. بخش اعظمی از شهفرایندان این کشور با واکسن فایزر- بیون تک واکسینه شده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1500

به "دانمارک دیگر از واکسن آسترازنکا استفاده نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانمارک دیگر از واکسن آسترازنکا استفاده نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید