خبر خوش درباره زمان آماده شدن واکسن اسپوتنیک وی ساخت ایران

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، خبرنگاران : کیانوش جهانپور از آماده شدن واکسن کرونا اسپوتنیک وی ساخت ایران تا خاتمه بهار خبر داد.

خبر خوش درباره زمان آماده شدن واکسن اسپوتنیک وی ساخت ایران

به گزارش به نقل از ایرنا، کیانوش جهانپور روز پنجشنبه در حساب توییتر خود نوشت: محموله بانک سلولی برای تولید واکسن اسپوتنیک وی امروز وارد کشور شد و به زودی تولید این واکسن در شرکت اکتوورکو شروع خواهد شد.

وی ادامه داد: با شروع مراحل کشت و تولید، اولین سری واکسن تا انتها بهار در دسترس قرار می گیرد.

جهانپور پیش از این نیز به ایرنا گفته بود: سه شرکت ایرانی داوطلب تولید مشترک واکسن کرونا اسپوتنیک وی در ایران هستند و از طریق سفارت ایران در روسیه به موسسه گامالیا معرفی شدند. یکی از این شرکت ها از بقیه جلوتر است، البته دو شرکت دیگر هم پشت سر آن هستند و هر سه شرکت توانایی تولید این واکسن را در ایران دارند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد زیرساخت و خطوط تولید واکسن اسپوتنیک در ایران آماده است، مهم تامین مواد اولیه و جانبی است تا کار تولید شروع شود، به محض اینکه این امکانات آماده شود و طرف روس، سل بانک را در اختیار این شرکت ها قرار دهد از زمان در اختیار گذاشتن سل بانک به شرکت های ایرانی بعد از 45 روز تا دو ماه، اولین تولیدات واکسن اسپوتنیک در ایران وارد بازار می شود.

جهانپور اظهار کرد: فناوری تولید این واکسن مربوط به کشور روسیه است و شرکت روسی امکانات خطوط تولید سه شرکت ایرانی را تایید کرده است. واکسن یک فرآورده بیولوژیک است. این شرکت ها قبلا هم فرآورده های بیولوژیک تولید کرده اند و برخی زیرساخت ها و پلتفورم های آنها با زیرساخت های تولید واکسن، مشترک است اما تولید این واکسن به توافق دو طرف و فراهم شدن امکانات و مواد اولیه و جانبی تولید واکسن مربوط است.

به گزارش ایرنا، تا به امروز 667 هزار و 202 دوز واکسن کرونا شامل دوز اول و دوم در کشور تزریق شده است. واکسیناسیون کرونا در ایران از روز 21 بهمن 1399 شروع شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1528

به "خبر خوش درباره زمان آماده شدن واکسن اسپوتنیک وی ساخت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش درباره زمان آماده شدن واکسن اسپوتنیک وی ساخت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید