حمله پلنگ به دام های عشایر سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یک قلاده پلنگ در منطقه سرایدان ابتر درحاشیه رودخانه دامن شهرستان ایرانشهر به دامهای یکی از دامداران و عشایر منطقه حمله و تعداد 8 راس بز را تلف کرد.

حمله پلنگ به دام های عشایر سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرنگاران- وحید پورمردان اضافه نمود: کارشناسان محیط زیست شهرستان ایرانشهر پس از وصول گزارش به منطقه اعزام و زیستگاه، محل خسارت، تعداد دام های تلف شده و میزان خسارات وارده را آنالیز کردند.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه نمود: با توجه به پراکنش پلنگ در قسمت هایی از منطقه بلوچستان و حضور دامدارها در زیستگاه های پلنگ، عدم مراقبت اصولی چوپان ها از گله موجب بروز حمله پلنگ به دام ها می گردد.

پورمردان اضافه نمود: سیستم غذایی پلنگ متنوع بوده از علف خواران کوچک چثه مانند خرگوش تا علف خواران بزرگ چثه قوچ و میش وحشی تغذیه نموده و تخریب زیستگاها، کمبود آب و غذا و کاهش طمعه باعث شده که این حیوان از زیستگاه خود خارج شده و به محل سکونت انسانها نزدیک گردد که این امر متاسفانه باعث تعارض بین انسانها و پلنگ شده است.

وی تاکید نمود: استان سیستان و بلوچستان یکی از زیستگاه های پلنگ ایرانی در کشور است که در آن مانند سایر زیستگاه ها برای حفظ بقاء خود با تهدیدات زیادی روبرواست.

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان در ادامه بیان نمود: در حال حاضر مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از امن ترین زیستگاه های پلنگ ایرانی در مقایسه با مناطق آزاد به شمار می روند. این در حالی است که گونه پلنگ در بعضی از زیستگاه های آزاد استان نیز حضور داشته و موجب تعارض گونه با دامداران در این مناطق می باشد .

وی ضمن ابراز تاسف از دامداران درخواست کرد از ورود به مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست و زیستگاه های حساس مناطق استان خودداری نموده و موارد لازم در حفاظت از گله های دام را انجام دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 تیر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 101

به "حمله پلنگ به دام های عشایر سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله پلنگ به دام های عشایر سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید