حفظ باغ جهانی عباس آباد بهشهر در یونسکو نیازمند تعامل دستگاه های استانی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران از تدوین طرح مدیریت یکپارچه باغ تاریخی عباس آباد بهشهر با همکاری دستگاههای مرتبط و بر اساس مقررات و ضوابط سازمان علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اطلاع داد.

حفظ باغ جهانی عباس آباد بهشهر در یونسکو نیازمند تعامل دستگاه های استانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سیف ا... فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی مازندران تاکید نمود: این طرح پس از تصویب شورای راهبردی سازمان میراث برای آحاد مختلف اعم از اشخاص حقیقی، حقوقی و سازمان های مرتبط لازم الاتباع خواهد بود.

او با اشاره به اینکه که طی سال های اخیر استقرار تاسیسات مزاحم و خلاف ضوابط تصریح شده یونسکو کارگروه های شهرستانی و برخی نهادهای محلی همکاریها برای ساماندهی عرصه و حریم این اثر جهانی را مختل نموده است گفت: تاکنون تصمیم گیران منطقه ای و استانی اعم از فرمانداری شهرستان بهشهر، نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی ، دادستان مرکز استان و شهرستان برای جمع آوری تاسیسات غیر مجاز و مزاحم جلسات متعددی برگزار نموده اند و مراجع قضایی مرکز استان و شهرستان نیز برای همکاری با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران اقدامات جدی داشته اند.

صاحب دهشت مدیر پایگاه جهانی باغ عباس آباد بهشهر نیز با تاکید بر اینکه باغ جهانی عباس آباد یکی از مواریث جهانی است که حفاظت از آن نیازمند تعامل و همکاری تمامی دستگاه های استان مازندران است گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران و پایگاه میراث جهانی باغ عباس آباد به منظور بهینه سازی مجموعه در جهت استفاده از فضای اثر، مرمت ساختارهای معماری، محوطه سازی، مرمت راه های دسترسی و... از اعتبارات استانی و ملی اقدامات مناسبی انجام داده است.

او گفت: آنچه در حفاظت از باغ جهانی عباس آباد بهشهر ضرورت دارد همکاری سه دستگاه اجرایی شرکت آب منطقه ای به واسطه سد تاریخی این منطقه، منابع طبیعی به سبب تلاقی وظایفش با میراث فرهنگی و کاوش ها و مطالعات باستان شناسی در این مجموعه تاریخی و اثر جهانی است.

مدیر پایگاه جهانی باغ عباس آباد بهشهر توضیح داد: در صورت نبود همکاری بین دستگاهی محتمل است این اثر جهانی در آینده با مشکلاتی روبرو گردد که این ضرورت مدیریت یکپارچه در برون رفت از چالش موجود را مضاعف می نماید.

مجموعه تاریخی ـ فرهنگی عباس آباد یکی از آثار ارزشمند دوره صفوی است که در سال 1346 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این اثر از آنجا که به یکی از مفاخر معماری و باغسازی ایرانی دوره صفویه تعلق دارد در سال 2011 به همراه هشت باغ تاریخی دیگر با عنوان باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

باغ جهانی عباس آباد بهشهر با وجود ضوابط حفاظتی معین شامل عرصه 420 هکتاری و حریم 1080 هکتاری و در مجموع 1500 هکتار به سبب رعایت نشدن ضوابط حفاظتی عرصه و حریم آن و نیز دخالت های متعدد دستگاه ها با چالشی جدی روبرو است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 55

به "حفظ باغ جهانی عباس آباد بهشهر در یونسکو نیازمند تعامل دستگاه های استانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفظ باغ جهانی عباس آباد بهشهر در یونسکو نیازمند تعامل دستگاه های استانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید