توافق آمریکا و طالبان در غیاب دولت افغانستان

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، کمتر از 5 ساعت تا آغاز مراسم امضای توافق میان آمریکا و طالبان در دوحه باقی مانده؛ اما همچنان از حضور نمایندگان دولت افغانستان در قطر خبری نیست.

توافق آمریکا و طالبان در غیاب دولت افغانستان

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان پایگاه اینترنتی مأوا، در حالی که برخی گزارش ها از حضور هیاتی به نمایندگی دولت افغانستان در مراسم امضای توافق میان طالبان و آمریکا خبر می داد، اما به نظر می رسد این هیات در دوحه حضور نخواهند یافت. این در حالی است که طالبان در روزهای گذشته از تمایل خود به گفت وگو با دولت افغانستان به عنوان یک طرف سیاسی سخن گفته بودند.

کمتر از 5 ساعت به آغاز مراسم توافق میان آمریکا و طالبان در دوحه باقی مانده و تا به امروز هیات طالبان و نمایندگان آمریکا در هتل شرایتون، محل برگزاری این مراسم حضور دارند.

توافقنامه آمریکا و طالبان قرار است ساعت 17 امروز با حضور برخی ناظران بین المللی در دوحه قطر امضا شود.

تا این لحظه افراد زیادی در محل برگزاری این مراسم حضور یافته اند. گفته می شود عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز که روز گذشته به قطر رفته است، در این مراسم به همراه شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه این کشور حضور پیدا می کند.

نکته جالب توجه ای که در این میان به چشم می خورد، تاکید چندباره سران طالبان در مصاحبه با پایگاه اینترنتی مأوا حاضر در محل برگزاری این مراسم، بر خروج نیروهای آمریکایی و خارجی پس از امضای این توافق است.

در همین حال ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که به کابل سفر کرده، امروز در دیدار رییس اجراییه افغانستان، بر ادامه حضور ناتو در این کشور تاکید کرد.

این توافقنامه پس از 11 دور گفت وگوهای محرمانه میان نمایندگان دو طرف طی یک سال ونیم، حاصل شد. با این حال مفاد آن نه تنها منتشر نشده بلکه توافق های طالبان و آمریکا نیز در مورد مسایل مختلف از جمله ادامه حضور نظامی این کشور در افغانستان کاملا مبهم است.

بر اساس گزارش ها، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا وعده خروج بخشی از نیروهای این کشور از افغانستان را داده و درصدد است با مخدوش کردن مصوبات اجلاس بن بخصوص قانون اساسی افغانستان که پس از سقوط رژیم طالبان حاصل شد آن را عملیاتی کند.

اما به دلیل مبهم بودن توافقنامه، محافل داخلی در افغانستان نیز در مورد تبعات و پیامدهای آن به شدت نگران هستند . گفته می شود حتی شخص رئیس جمهوری این کشور نیز از جزییات مفاد توافقنامه آمریکا و طالبان مطلع نیست و طالبان هم تا به امروز هیچ نرمشی در مورد مواضع خود در مورد مسایل سیاسی و اجتماعی افغانستان از جمله ادامه جمهوریت و شرایط زنان نشان نداده است.

در چنین شرایطی کشورهای مختلف با اعزام نمایندگان خود برای حضور در مراسم امضای توافقنامه آمریکا و طالبان بدعت خطرناکی را از سوی آمریکا تایید کردند که می تواند استقلال و حاکمیت ملی کشورها را به راحتی متزلزل و تهدید کند.

زیرا آمریکا با نادیده دریافت استقلال و حاکمیت ملی افغانستان با یک گروه شبه نظامی مخالف دولت این کشور توافقنامه امضا کرده است که سال 2001 برای نابودی آن به افغانستان لشکر کشی و آن را اشغال کرد.

اما اکنون با این گروه (طالبان) در حال همکاری برای اجرای سیاست هایی است که نه تنها نوع حکومت بلکه جایگاه اقوام و گروه های سیاسی و مذهبی افغانستان کاملا مبهم است.

با وجود این اظهارنظرهای متناقض مقامات آمریکایی و سران طالبان، می توان پیش بینی کرد خطر عدم حضور دولت افغانستان در مذاکرات صلح آمریکا و طالبان تابعات جبران ناپذیری را برای آینده این کشور به دنبال خواهد داشت.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 739

به "توافق آمریکا و طالبان در غیاب دولت افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق آمریکا و طالبان در غیاب دولت افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید