تنها 5 پلنگ تا یک حسرت ملی باقیست

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، پس از ایجاد کمپین یوز تا ابد نوبت به حفظ پلنگ تا ابد رسیده است؛ پنج پلنگ در شرق اصفهان در حالی به زیست خود ادامه می دهند که محیط بانان منطقه در شرایط سخت بیابانی، بدون وجود جان پناه از آن ها مراقبت می نمایند.

تنها 5 پلنگ تا یک حسرت ملی باقیست

به گزارش خبرنگاران، بعد از تقدیر صورت گرفته توسط رحمان دانیالی-مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست از سرپرست منطقه عباس آباد واقع در شرق شهرستان اصفهان، محمدرضا حلوانی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، اظهار کرد: در حال حاضر حضور یک پلنگ ماده با دو توله اش، یک پلنگ نر قوی و یک پلنگ ماده پیر در محدوده ای تعیین، طی چند روز اثبات شده است.

به گفته سرپرست پناه گاه عباس آباد، روند رشد دو توله پلنگ یافت شده، نشانگر مطلوب بودن شرایط زیستی این پلنگ ها است و احتمال تولد توله های جدید در سال آینده هم با شرایط کنونی وجود دارد.

وی ضمن اشاره به اقدامات ویژه صورت گرفته در تیم مدیریتی کنونی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان گفت: سال گذشته بدلیل خشکسالی 90درصدی عباس آباد با خطر کوچ این حیوانات و یا تلف شدن آن ها روبرو بودیم، اما اقدامات صورت گرفته اداره حفاظت محیط زیست و مردمی نظیر نذر علوفه و دیگر مایحتاج پلنگ ها، شرایط را کنترل کرد.

حلوانی با سرشماری متعلقاتی همچون موتور و ماشین برای محیط بانان، درخصوص احتیاجهای کنونی منطقه گفت: به چند نیروی محلی و موتور سیکلت های مناسب تر احتیاج است، اما احتیاج مبرم منطقه درحال حاضر با توجه به مساحت 400 هزار هکتاری عباس آباد، جان پناه هایی با حداقل مساحت ممکن است.

سرپرست منطقه حفاظت شده عباس آباد، حضور جان پناه را تضمینی بر پیشگیری از شکار و تسهیل کار محیط بانان می داند، این در حالیست که به گفته وی در سال های اخیر با کوشش های صورت گرفته، فرهنگ شکار به ویژه در افراد محلی نهادینه شده و بومیان از شکار گونه های در معرض انقراض این منطقه خودداری می نمایند، اما شکارچیان غریبه بعضا اهمیتی به این مسئله مهم نمی دهند.

حلوانی با اعتقاد بر اینکه که با زبان زور نمی توان مردم را از شکار بازداشت ادامه داد: بعضا متخلفینی با بی توجهی به هشدارهای محیط بانان منطقه، دردسر ایجاد می نمایند، البته حضور شکارچیان این سال ها کمرنگ تر شده است، اما باید فرهنگسازی های لازم ادامه پیدا کند.

وی اضافه کرد: پاسگاه و تجهیزات کامل در منطقه موجود است، اما در صورتی حضور آن ها کارآمدتر خواهد بود که محیط بانان با حضور ایمن در جانپناه ها قادر به مخابره اخباری همچون شکار غیرقانونی به پاسگاه باشند.

در سال های اخیر به دلیل افزایش مسائل زیست محیطی و تخریب های انسانی عجیب در ایران، بسیاری از گونه های جانوری، در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند. مدتی است کمپین های مردم نهاد و خودجوش در صدد حفظ این گونه های جانوری با ایجاد تمهیدات و تجهیزات لازم برآمده اند.

از جمله این کمپین ها، یوز تا ابد که توسط هدیه تهرانی-بازیگر نام آشنای ایرانی در سال 1396 ایجاد شده بود و هدف آن حفظ یوزهای منطقه خارتوران-واقع در استان سمنان از خطراتی همچون حمله سگ های گله، کم آبی و خشکسالی، شکار و تصادفات جاده ای بود.

به گزارش خبرنگاران، حالا در منطقه عباس آباد واقع در استان اصفهان، شواهد و تصاویر ضبط شده حضور حداقل 5 قلاده پلنگ ایرانی و یک یوزپلنگ ماده و سه توله اش را تائید می نماید. با توجه به شرایط حاد زیست محیطی در این استان و امکانات کم منطقه، لزوم توجه ویژه دوستداران محیط زیست به این زیست گاه و کوشش در جهت ایمن سازی آن با مشایعت محیط بانان احساس می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 68

به "تنها 5 پلنگ تا یک حسرت ملی باقیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها 5 پلنگ تا یک حسرت ملی باقیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید