تمرین مناسب بیماران پیش دیابتی

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، استفاده از تمرین تناوبی شدید، برای بیماران پیش دیابتی مناسب تر است.

تمرین مناسب بیماران پیش دیابتی

به گزارش خبرنگاران، بر اساس طرح پژوهشی با عنوان چه نوع تمرینی برای بیماران پیش دیابتی ازنظر پاسخ های اکسایشی مناسب تر است؟ تداومی یا تناوبی شدید؟ که از سوی هادی روحانی، عضو هیات علمی گروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه صورت گرفته و در اختیار خبرنگاران قرار گرفته آمده است: پیش دیابت به عنوان یک اختلال متابولیک شایع و گسترده در جهان، به وسیله تغییرات قند خون که بالاتر از سطح طبیعی و پایین تر از آستانه دیابت است، تعیین می گردد.

عواملی همچون سن، جنسیت، شاخص توده بدنی، فشارخون، سابقه خانوادگی دیابت، تری گلیسرید بالا، کلسترول پر چگال (HDL) پایین، نوع سبک زندگی و استرس اکسیداتیو می تواند پیش بینی اولیه خطر ابتلا به دیابت را نشان دهد و شرایط پیش‫دیابتی با افزایش شاخص های استرس اکسیداتیو و کاهش آنتی‫اکسیدان‫ها مرتبط است.

هدف از این پژوهش، آنالیز اثر 12 هفته تمرین تداومی با شدت های Fatmax و آستانه بی هوازی و تمرین تناوبی شدید بر آنتی اکسیدان های آنزیمی و شاخص پر اکسیداسیون لیپید در بیماران پیش‫دیابتی بود.

بنابراین 32 بیمار پیش دیابتی در چهار گروه هشت نفری کنترل، گروه تمرین تناوبی، گروه تمرین تداومی با شدت و گروه تمرین تداومی با شدت آستانه بی هوازی قرار گرفتند.

به طورکلی، تمرینات ورزشی صرف نظر از نوع آن، شاخص های استرس اکسیداتیو را در کنار شاخص های گلایسمیک در بیماران پیش دیابتی بهبود می بخشد.

با این حال، یک فرد پیش دیابتی با صرف زمان کمتری در تمرینات تناوبی شدید و صرف انرژی برابر، می تواند به فوایدی مشابه با تمرینات تداومی با شدت کم در ارتباط با شاخص های استرس اکسیداتیو دست یابد که توصیه نهایی، استفاده از تمرین تناوبی شدید برای این بیماران است.

با توجه به اینکه 12 هفته تمرین ورزشی با شدت متفاوت سبب کاهش شاخص های استرس اکسیداتیو شد، اما به نظر می رسد تمرینات تناوبی شدید و یا تمرین تداومی با شدت کم تا حدودی می توانند اثرات بیشتری داشته باشند.

در نهایت با توجه به اینکه شخص با انجام تمرین تناوبی شدید می تواند در زمانی معادل نصف زمان تمرین تداومی، انرژی مصرفی برابر مصرف کند و اثراتی تقریبا یکسان را در کاهش شاخص های استرس اکسیداتیو داشته باشد، توصیه نهایی، استفاده از تمرین تناوبی شدید است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1460

به "تمرین مناسب بیماران پیش دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرین مناسب بیماران پیش دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید