بازدید هیئت دولت سوریه از سد فرات در الرقه پس از 6 سال

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، هیئتی از دولت سوریه برای نخستین بار از سال 2013، از سد فرات در استان الرقه واقع در شمال کشور بازدید کرد.

بازدید هیئت دولت سوریه از سد فرات در الرقه پس از 6 سال

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روسیا الیوم، دفتر نخست وزیری سوریه گفت که روز جمعه هیئتی از دولت از تاسیسات سد فرات در استان الرقه بازدید کرد.

بر این اساس، این هیئت مرکب از حسین عرنوس وزیر آب و حسین مخلوغ وزیر اداره محلی بود که در جریان وضعیت سد فرات در شهر الطبقه قرار دریافتد.

دفتر نخست وزیری سوریه شرح داد که تاسیسات تولید برق سد فرات هشت توربین آبی داشت که توان کنترل هشت ژنراتور برق را داشت، ولی 4 توربین آبی آن کار می کند و بقیه تخریب شده است.

از سوی دیگر، موسسه عمومی سد فرات گفت که دو وزیر دولت در جریان خسارات وارده به تاسیسات این سد قرار دریافتد و هر دو تاکید کردند که دولت، بودجه لازم برای حفاظت از تاسیسات سد را در اوایل سال آینده اختصاص می دهد.

سد فرات یکی از مهم ترین تاسیسات اقتصادی در سوریه است به ویژه این که بخش عمده ای از برق این کشور را تأمین می کند. سد فرات در سال 2013 از کنترل دولت خارج شد و به اشغال گروه های تروریستی درآمد و پس از آن در سال 2014 گروه تروریستی داعش کنترل آن را در دست گرفت.

سد فرات به دلیل قرار دریافت در معرض حملات متعدد ائتلاف ادعایی مبارزه با تروریسم، آسیب هایی دیده است و در سال 2017 به کنترل گروه شبه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه درآمد.

ساخت سد فرات در سال 1968 با کمک اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز شد و در سال 1973 رسما افتتاح شد. دریاچه الاسد که توسط سد شکل گرفته، بزرگ ترین دریاچه مصنوعی در این کشور محسوب می شود و حدود 14 میلیارد متر مکعب آب را در خود جای داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 471

به "بازدید هیئت دولت سوریه از سد فرات در الرقه پس از 6 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید هیئت دولت سوریه از سد فرات در الرقه پس از 6 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید