اعلام زمان برگزاری نشست ترکیه؛ دولت افغانستان در آشفتگی به سر می برد

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، در حالی که رسانه های افغانستان زمان برگزاری نشست ترکیه را 16 آوریل اعلام کرده اند اما اظهارنظر مشاور امنیت ملی این کشور نشان می دهد که دولت در مخالفت و سردرگمی درباره این نشست صلح به سر می برد.

اعلام زمان برگزاری نشست ترکیه؛ دولت افغانستان در آشفتگی به سر می برد

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، رسانه های افغانستان اعلام کردند که نشست صلح استانبول برای افغانستان از 16 آوریل سال جاری میلادی (27 اردیبهشت) به مدت 10 روز آغاز می شود.

این در حالی است که حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان اظهارداشت که مشاوره ها درباره دستورکار، افراد شرکت کننده و زمان برگزاری نشست ترکیه ادامه دارد اما تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

وی به خبرنگاران در کابل گفت که کنندگان آمریکا و ترکیه در دوحه با تیم های مذاکره دولت افغانستان و طالبان در حال رایزنی هستند.

از سوی دیگر، خلیلزاد نیز صبح امروز پس از ورود به کابل رایزنی ها درباره صلح افغانستان را با مقامات و چهره های سیاسی این کشور آغاز کرده است.

به نظر برخی کارشناسان، نشست ترکیه برای صلح افغانستان از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که اعضای مهم طالبان شرکت کنند، این نشست ممکن است نتیجه ای در جهت رسیدن به صلح این کشور داشته باشد.

ادامه رایزنی های کننده ویژه آمریکا در آستانه نشست ترکیه؛ خلیلزاد با عبدالله دیدار کرد

قرار است این نشست بین المللی به رهبری سازمان ملل و با مشارکت کشورهای منطقه در ترکیه برگزار شود تا درباره استقرار دولت انتقالی، نقش طالبان و اپوزیسیون دولت در دولت آینده افغانستان توافقاتی صورت گیرد.

با این حال، پس از اعلام آمادگی ترکیه برای میزبانی از صلح افغانستان و پیشنهاد آمریکا برای حکومت مشارکتی، رئیس جمهور افغانستان به گفته کارشناسان در مخالفت با چنین نشستی، طرح برگزاری انتخابات زودهنگام را پیشنهاد کرد که به نظر کارشناسان با توجه به شرایط این کشور و ناامنی امکان اجرا ندارد.

این در حالی است که احزاب سیاسی و حتی کنندگان مجلس افغانستان نیز بدون هماهنگی با دولت کابل، تلاش می کنند تا طرح صلحی را به نشست صلح ترکیه ارائه دهند.

به نظر می رسد که در مدت کوتاه مانده به نشست ترکیه، دولت افغانستان در آشفتگی به سر می برد و هنوز به اجماع و اتحاد داخلی درباره این نشست صلح نرسیده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1484

به "اعلام زمان برگزاری نشست ترکیه؛ دولت افغانستان در آشفتگی به سر می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام زمان برگزاری نشست ترکیه؛ دولت افغانستان در آشفتگی به سر می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید