از چابهار چه سوغاتی هایی بیاوریم؟، برای خرید سوغات از چابهار کجا برویم؟

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، در این شهر می توانید وسایل موردنظر خود را با قیمت بسیار پایین تهیه کنید. اگر قصد سفر به چابهار را دارید، احتمالاً این سوال برای شما پیش می آید که سوغات چابهار چیست؟ با ما همراه باشید تا سوغاتی های بی نظیر این بندر زیبا را بشناسید، با صنایع دستی آنها آشنا شوید و بدانید سوغات چابهار را از کجا باید بخرید.

از چابهار چه سوغاتی هایی بیاوریم؟، برای خرید سوغات از چابهار کجا برویم؟

سوغاتی چابهار چیست؟

چابهار یکی از شهرهای بسیار عالی برای سفر و خرید کردن است. اگر قصد مسافرت به این شهر را دارید، حتماً دوست دارید بدانید که سوغاتی این شهر چیست. سوغاتی های این شهر به دو بخش خوراکی و صنایع دستی تقسیم می شوند. البته همان طور که گفتیم، این شهر برای خرید لوازم دیگر نظیر لوازم خانگی، بهداشتی، آرایشی و… هم ارزان است.

خوراکی های بی نظیر چابهار

اگر به دنبال خرید سوغات چابهار هستید و علاقه زیادی به خوراکی های مختلف و گوناگون دارید، بهتر است خوراکی های چابهار را از دست ندهید. خوراکی های چابهار شامل ماهی، شیرینی، ادویه های کم یاب و… هستند که در ادامه آنها را به طور مفصل معرفی می کنیم.

1. میگو و ماهی تازه

بندر چابهار در به اقیانوس هند و دریای آزاد راه دارد؛ در واقع تنها شهر ایران که در کنار اقیانوس قرار گرفته است، چابهار است. همین مسئله باعث شده تا ماهی و میگوی تازه در این شهر فراوان باشد. به راحتی می توانید انواع ماهی ها را با قیمت بسیار مناسب در آن جا پیدا کنید. ماهی هایی که در این منطقه وجود دارند، بسیار تازه و از تنوع بالایی برخوردارند و برای کسانی که علاقه زیادی به خوردن ماهی های گوناگون و خوشمزه دارند، چابهار یک گزینه بسیار عالی برای سفر محسوب می گردد.

از انواع ماهی های گوناگون که در چابهار پیدا می شوند، می توان به ماهی قباد، ماهی سنگسر، ماهی سرخو، ماهی حلوا سفید، ماهی هامور، ماهی شوریده، شیرماهی، میگو و اره ماهی اشاره نمود. به همین دلیل است که هر فردی که در بازار محلی این شهر قدم بزند، امکان ندارد حداقل یکی از انواع ماهی های موجود در آن را خریداری نکند.

آب وهوای این شهر در تمام فصل های سال، به خصوص فصل های سرد نظیر پاییز و زمستان، دل پذیر است و خوردن ماهی در کنار سواحل دریای چابهار،یکی از لذت هایی است که می توانید روی آن حساب باز کنید.

2. شیرینی لندو

در سیستان و بلوچستان شیرینی های مختلفی درست می گردد و یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین آن ها، شیرینی لندو است. این شیرینی از ترکیب خرما، گندم و کنجد تهیه می گردد و پس از ترکیب این موارد، آن را به شکل های مختلفی در می آورند.

اگر چابهار را برای سفر انتخاب می کنید، حتما شیرینی لندو را امتحان کنید؛ بدون شک یکی از گزینه های عالی و کم هزینه به عنوان سوغات چابهار است.

همان طور که گفتیم، شیرینی لندو را از ترکیب خرما، گندم و کنجد تهیه می نمایند؛ پس از مخلوط خرمای بدون هسته، گندم داغ و کنجد، آن را زیر بار سنگین قرار می دهند تا کاملاً سفت شوند! در این حالت، شیرینی لندو حالت چسبندگی پیدا می نماید. هنگام تهیه شیرینی لندو، زمان برترین بخش همین ترکیب کردن و منتظر ماندن برای سفت شدن آن است که حداقل باید نصف روز زیر بار بماند. پس از چسبیدن مواد، از زیر بار برداشته می شوند و به آن شکل و طرح های مختلفی می دهند.

3. میوه های استوایی

شاید نام بردن از میوه ها به عنوان سوغات چابهار، کمی تعجب برانگیز باشد، اما باتوجه به این که بندر چابهار یکی از مناطق چهارفصل است، میوه های مختلفی در این منطقه وجود دارند. البته منظور ما میوه های استوایی است که در مناطق گرم سیر کشت می شوند!

به عنوان مثال انبه یکی از میوه های گرم سیری است که نه تنها در همه فصل ها وجود ندارد، بلکه در هر شهری هم کشت نمی گردد. جالب است بدانید انبه را در هر فصلی از سال می توانید در بندر چابهار با قیمت بسیار پایین پیدا کنید.

اگر از هواداران زیتون هستید و هر بار که به شمال کشور سفر می کنید زیتون خریداری می کنید، زیتون های چابهار را هم امتحان کنید. زیتون های این منطقه با زیتون سیاه و سبز استان های شمالی مانند مازندران و گیلان کاملا فرق دارند. اگر هم از آن دسته افرادی هستید که اصلا زیتون دوست ندارید، باز هم پیشنهاد می کنیم زیتون های چابهار را امتحان کنید. همان طور که گفتیم طعم و بوی زیتون های این منطقه با شمال کشور فرق دارند و شاید نظرتان راجع به زیتون عوض گردد.

پاپایا از سوغات چابهار

پاپایا و گواوا دو میوه بسیار خوشمزه منطقه چابهار هستند که گاهی اوقات در بازارهای این شهر پیدا می شوند. شاید تا به امروز حتی اسم این میوه ها را هم نشنیده باشید اما در بندر چابهار می توانید این میوه ها را امتحان کنید.

میوه های دیگری هم در این منطقه پیدا می شوند؛ مثلا در چابهار موزهای کوچکی پیدا می شوند که طعم آن ها از موزهای خارجی موجود در داخل کشور بسیار خوشمزه تر و شیرین تر است.

اگر تصمیم دارید میوه های این شهر را امتحان کنید اما بازار آن را نمی دانید، ما یاری تان می کنیم! شمالی ترین نقطه بازار پیرزن ها در چابهار به کانال دریا منتهی می گردد؛ اگر در این محل کمی دقت کنید، آن طرف یک بازار سنتی عرضه میوه و سبزیجات قرار گرفته است که می توانید میوه های موردعلاقه خود را تهیه کنید.

با دست پر از بازارهای چابهار برگردید

4. ادویه های کم یاب و ارزان

یکی دیگر از چیزهایی که به عنوان سوغات چابهار یاد می گردد، ادویه است! شاید ادویه را در تمام شهرهای ایران بتوانید پیدا کنید، اما ادویه های چابهار از دو نظر اهمیت زیادی دارند:

  • بعضی ادویه های بندر چابهار در شهرهای دیگر پیدا نمی شوند!
  • کیفیت ادویه های بندر چابهار بسیار بالا است و با استفاده از آن می توانید طعم خوبی به غذای خود ببخشید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر مسافر چابهار هستید، حتماً ادویه های این شهر را خریداری کنید! حتی اگر قصد دارید برای دوستان خانه دار خود سوغاتی ببرید، ادویه های کم یاب بندر چابهار یکی از گزینه های بسیار مناسب است. ادویه ماهی، ادویه کراهی و ادویه خورشتی از جمله ادویه هایی هستند که می توانید آن را با قیمت بسیار ارزان نسبت به سایر شهرهای ایران، در بندر چابهار تهیه کنید.

5. شکلات خارجی

اگر اهل شکلات و خوراکی های شیرین باشید، حتما تا به امروز به سراغ شکلات های خارجی رفته اید و می دانید که تنوع بسیار زیادی دارند. با توجه به این که چابهار در کنار اقیانوس هند قرار گرفته است، همه شکلات های موجود در این بازار خارجی هستند.

ارزان بودن شکلات های این شهر تنها دلیل برای خرید شکلات توسط مسافران نیست، بلکه تنوع بسیار بالای آن است که در هیچ شهر دیگری نمی بینید. بنابراین اگر اهل شکلات های خوشمزه هستید، پیشنهاد می کنیم حتما از این شهر انواع شکلات ها را با قیمتی مناسب خریداری کنید

صنایع دستی منحصربه فرد چابهار

بسیاری از افراد به دنبال خرید سوغات چابهار هستند اما خوراکی را گزینه مناسبی نمی دانند؛ حمل خوراکی برای مسافرانی که از شهرهای دور به چابهار سفر می نمایند، سخت است. در این صورت صنایع دستی های جذاب چابهار گزینه مناسبی است! در ادامه به آنالیز صنایع دستی چابهار می پردازیم تا بتوانید متناسب با سلیقه خود، یکی از آن ها را انتخاب کنید.

1. سوزن دوزی

یکی از قدیمی ترین صنایع دستی چابهار که زنان هنرمند این بندر از سال های دور تا کنون به آن مشغول هستند، سوزن دوزی است. سوزن دوزی بر روی لباس یا پارچه انجام می گردد و برای کسانی که به دنبال خرید لباس های خاص هستند، گزینه مناسبی است.

جالب است بدانید سوزن دوزی چابهار شهرت جهانی دارند و گاهی به آن بلوچ دوزی هم گفته می گردد. با توجه به نوع پارچه و لباس موردنظر شما، سوزن دوزی مناسب بر روی آن انجام می گردد و می توانید شکل یا طرح دلخواه خود را در این منطقه بر روی لباس های خود درج کنید.

مسئله ای که نظر افراد مختلف ر ا به خود جلب می نماید، این است سوزن دوزی در شمال و جنوب این استان متفاوت است! در شمال استان معمولاً رنگ های روشن و طرح های ساده استفاده می گردد و این در حالی است که در جنوب استان، رنگ های تیره و طرح های پیچیده استفاده می شوند. البته در بندر چابهار هر دو این طرح ها چشم شما را خیره می نماید و با وجود آن که چابهار در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است، طرح های رنگارنگ شمال این استان هم در بازارهای محلی دیده می گردد.

ضروری است بدانید سوزن دوزی استان سیستان و بلوچستان جزء گران ترین سوغات چابهار محسوب می گردد. گاهی قیمت لباس های سوزن دوزی شده تا بیش از یک میلیون تومان هم می رسد. اما شما با 200 هزار تومان هم می توانید لباس های سوزن دوزی شده زیبا بخرید. اگر باز هم هزینه آن برای شما زیاد است و می خواهید برای چند نفر از دوستان خود از این سوغاتی تهیه کنید، در بازارهای مختلف می توانید پارچه های سوزن دوزی شده را با مبلغ کمتر از 50 هزار تومان بخرید.

در نهایت، اگر قصد خرید لباس سوزن دوزی شده دارید، در بازارهای مختلف این شهر می توانید لباس های سوزن دوزی شده را با قیمت های مختلف خریداری کنید. با وجود آن که هزینه زیادی برای شما دارد، اما این سوغاتی یکی از بهترین انتخاب ها است و به راحتی می توانید آن را به دوستان نزدیک خود هدیه دهید و آن ها را مسرور کنید.

بیشتر بخوانید:

جنگل حرا چابهار ؛ جنگلی در دل آب های دریای عمان

2. حصیربافی

سیستان و بلوچستان جزء استان های گرم سیر محسوب می گردد و در آن درختان نخل زیادی وجود دارد. به همین دلیل حصیربافی یکی از هنرهای قدیمی و جذاب این استان محسوب می شوند. زنان و مردان زیادی در این منطقه مشغول به بافتن حصیر و ایجاد صنایع دستی مختلف نظیر گلدان، سبد خمره ای (کپاد)، کیف حصیری، سبد نان، فرش، بادبزن و… هستند و یکی از بهترین سوغات چابهار محسوب می گردد.

3. آینه دوزی و سکه دوزی

همان طور که از اسم این صنایع دستی تعیین است، در این نوع صنایع دستی خانم ها طرح های بسیار زیبایی را به یاری آینه و سکه فراوری می نمایند. شاید در فیلم ها یا تصاویر این منطقه دیده باشید که دور گردن شترها را با به یاری وسیله هایی می پوشانند!

به این نوع صنایع دستی آینه دوزی و سکه دوزی گفته می گردد. در این استان خانم های زیادی مشغول به این کار هستند و این صنایع دستی ظریف را ایجاد می نمایند.

از این صنایع دستی می توانید برای پوشاندن بخش های از اتاق خود بهره ببرید تا زیبایی آن چشمان تان را به خود خیره کند. اگر قصد خرید سوغاتی با قیمت مناسب و ارزان را دارید، می توانید از صنایع دستی سکه دوزی بهره ببرید و یک یادگاری فراموش نشدنی به دوستان خود هدیه کنید.

4. چادر بافی

منطقه چابهار از جمه مناطقی است که هنوز زندگی چادرنشینی در آن دیده می گردد؛ به همین دلیل است که چادربافی به عنوان یکی از ارزشمندترین صنایع دستی این استان است. به این چادرهای سیاه پلاس گفته می گردد و در این استان، فراوری این نوع چادرها رایج است.

5. گلیم بافی

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به گلیم علاقه دارید، شاید صنایع دستی گلیم بافی این استان بتواند نظر شما را جلب کند. عشایران این منطقه با استفاده از پشم دام هایشان نخ های مناسب گلیم را تهیه می نمایند و با تهیه طرح و نقش های مناسب، گلیم های بی نظیر می بافند. اگر می خواهید یک سوغاتی بی نظیر برای دوستان یا حتی خودتان تهیه کنید، گلیم های موجود در بازار چابهار را نباید فراموش کنید!

6. تراش سنگ های قیمتی و ارزشمند

در منطقه سیستان و بلوچستان سنگ های زینتی و ارزشمند زیادی وجود دارند و اگر به این سنگ ها علاقه دارید، حتماً از بازارهای آن دیدن کنید. سازمان منطقه آزاد در این منطقه، سنگ های زینتی را برش می زند و با استفاده از آن، انگشتر و سایر لوازم زینتی را می سازد که می توانید آن را به عنوان سوغات تهیه کنید.

7. سفال گری

سفال گری شغل مردم سیستان و بلوچستان است و با توجه به این که منطقه چابهار، خاک مناسبی برای این کار دارد، سفال گیری یکی از صنایع دستی آن محسوب می گردد. در این شهر می توانید از سفال های ارزان قیمت تا سفال هایی که مربوط به چندصد سال قبل هستند را تهیه کنید.

8. صدف و معرق صدف

اگر به سواحل مختلف (حتی شمال ایران) سفر نموده باشید، حتما صدف های مختلف نظر شما را جلب نموده اند. سواحل چابهار هم صدف های کوچک و عظیم زیبایی دارند که می توان از آن به عنوان سوغات چابهار یاد کرد. اگر می خواهید برای دوستان خود سوغاتی ارزشمند، جذاب و دیدنی تهیه کنید و نمی خواهید هزینه کنید، کافی است در سواحل این بندر قدم بزنید و صدف های عظیم و زیبایی را به عنوان سوغاتی برای دوستان خود پیدا کنید.

بیشتر بخوانید:

زیباترین سواحل ایران که شما را حیرت زده می نمایند

9. لوازم کاربردی که با قیمت بسیار مناسب در چابهار پیدا می شوند

حتی اگر به چابهار سفر ننموده باشید، حتما شنیده اید که لوازم مختلف در این شهر ارزان هستند. با توجه به این که این بندر به دریای آزاد و اقیانوس هند راه دارد، یکی از نقاط اصلی واردات کالا در ایران است و لوازم مختلف در این شهر، بسیار ارزان هستند.

از جمله آن ها می توان به وسایل کوهنوردی، وسایل برقی، وسایل بهداشتی و آرایشی اشاره نمود. البته در خصوص لوازم آرایشی و بهداشتی باید کمی دقت کنید؛ زیرا ممکن است بعضی از افراد لوازم تقلبی را به عنوان لوازم اصلی به شما بفروشند. در خصوص محصولات دیگر معمولا این اتفاق نمی افتد و با خیال راحت می توانید خرید خود را انجام دهید. خرید لوازم با کمتر از نصف قیمت نسبت به بازارهای دیگر ایران، بسیار لذت بخش است.

بازارهای مناسب خرید سوغاتی چابهار

اکنون که با سوغات چابهار آشنا شدید، حتماً این سوال برای شما پیش می آید که بازارهای اصلی و قابل اعتماد این شهر کدام هستند؟ در این بخش به معرفی بازارهای مختلف این بندر برای خرید سوغات چابهار می پردازیم:

1. بازار سنتی یا دکه بازار

از عظیم ترین بازارها برای خرید سوغات چابهار می توان به بازار سنتی که به دکه بازار معروف است، اشاره نمود. در این بازار همه نوع محصول و وسایلی پیدا می گردد و آن قدر عظیم است که باید زمان زیادی را برای دیدن غرفه های مختلف آن بگذرانید.

انواع سوغات چابهار نظیر پارچه های رنگی بلوچ، زیورآلات سنتی، چادربافی، سوزن دوزی، صنایع حصیربافی، صدف و معرق کاری، روسری های محلی و… در این بازار دیده می شوند. همچنین اگر قصد خرید ادویه جات دارید، این بازار انواع ادویه ها با قیمت مناسب را در اختیار شما قرار می دهد!

آدرس: چابهار، بلوار امام خمینی، خیابان فردوسی

2. مرکز خرید صدف

اگر به بازارهای مدرن و جدید علاقه دارید، مرکز خرید صدف می تواند نظر شما را جلب کند. اولین بازار مدرن بندر چابهار، همین بازار است! در این بازار انواع لوازم خانگی و پوشاک از بهترین و معتبرترین برندهای جهان یافت می شوند که البته ما پیشنهاد می کنیم بیشتر محصولاتی نظیر پ موبایل، صندل و لوازم آرایشی تهیه کنید.

آدرس: چابهار، بلوار شهید ریگی، منطقه آزاد تجاری چابهار، بازار صدف

3. بازار صالح یار

این بازار از محبوب ترین بازارهای بندر چابهار محسوب می گردد و در آن می توانید انواع لوازم برقی، پتو و لوازم آرایشی را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید.

آدرس: منطقه آزاد چابهار، روبروی مرکز خرید فردوس

4. بازار تیس

اگر قصد خرید لوازم چینی را دارید، این بازار مناسب است! در این بازار محصولات درجه یک چینی در اختیار شما قرار گرفته است و می توانید به راحتی خریداری کنید. همچنین می توانید مواد غذایی و انواع چای را قیمت های بسیار ارزان و مناسب تهیه کنید!

آدرس: منطقه آزاد چابهار

5. بازار پردیس

گاهی اوقات اجناس دست دوم و استوک خارجی هم گزینه بدی برای خرید نیست! در بازار پردیس می توانید انواع لوازم خانگی، عینک، صندل و پوشاک اورجینال از بهترین برندهای جهان را با قیمت های بسیار پایین تهیه کنید. اگر قصد خرید بهترین لوازم آشپزی و ظروف را دارید، در این مرکز تجاری، انواع لوازم خانگی، پیرکس و کریستال پیدا می گردد!

آدرس: چابهار، بلوار امام خمینی، به سمت کنارک، 10 کیلومتر بیرون شهر، بازار پردیس

نتیجه گیری

انتخاب بندر چابهار به عنوان مقصد سفر، یک تصمیم هوشمندانه و عالی است. چابهار نه تنها مناطق تفریحی و دیدنی جذابی دارد، بلکه می توانید محصولات و لوازم مختلف اورجینال را با قیمت بسیار پایین تهیه کنید. در این مقاله به آنالیز سوغات چابهار و بازارهای مناسب برای خرید آن پرداختیم که امیدواریم توانسته باشیم به شما یاری کنیم!

منبع: گردشبان
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1191

به "از چابهار چه سوغاتی هایی بیاوریم؟، برای خرید سوغات از چابهار کجا برویم؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "از چابهار چه سوغاتی هایی بیاوریم؟، برای خرید سوغات از چابهار کجا برویم؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از چابهار چه سوغاتی هایی بیاوریم؟، برای خرید سوغات از چابهار کجا برویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید