ادعای وزارت خارجه دولت فراری یمن درباره ازسرگیری کار خود در عدن

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، وزارت خارجه دولت مستعفی منصور هادی ادعا کرد که بر اساس توافق ریاض کار خود را از امروز یکشنبه پس از سه ماه توقف به دلیل درگیری ها نیروهایشان با جدایی طلبان تحت حمایت امارات از سر می گیرد.

ادعای وزارت خارجه دولت فراری یمن درباره ازسرگیری کار خود در عدن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه دولت مستعفی منصور هادی در یمن گفت که از امروز یکشنبه همه فعالیت خود را در عدن، پایتخت موقت این دولت در جنوب یمن از سر می گیرد.

با این حساب وزارت خارجه دولت منصور هادی اولین وزارتخانه این دولت مستعفی است که کار خود را در عدن از سر می گیرد . کار دولت منصور هادی از زمان آغاز درگیری ها در عدن بین نیروهای آن با نیروهای شورای انتقالی جنوب که مورد حمایت امارات هستند، متوقف شده بود.

به گزارش خبرگزاری سبأ، وزارت خارجه دولت منصور هادی در بیانیه ای گفت که از سرگیری فعالیت آن در عدن در راستای عمل به دستورات عبد ربه منصور هادی درباره اجرای فوری توافق ریاض میان دولت و شورای انتقالی است.

کار وزارتخانه های دولت منصور هادی در عدن به دنبال درگیری ها در این شهر میان نیروهای دولت منصور هادی با نیروهای شورای انتقالی که در نهایت به تسلط شورای انتقالی بر مقرهای دولتی منجر شده بود، متوقف شد.

دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب یمن که هر کدام به ترتیب منافع عربستان و امارات را در یمن پیش می برند سه شنبه شب هفته گذشته توافقی را در ریاض امضا کردند. به موجب این توافق دولت جدید طی 30 روز از توافق ریاض مرکب از 24 وزیر به طور برابر از میان هواداران دولت منصور هادی و جنوبی های یمن تشکیل می شود و دولت منصور هادی پس از شش روز از تشکیل دولت به عدن پایتخت موقت خود بازمی شود.

بر اساس این توافق مشارکت شورای انتقالی جنوب در هیئتی از دولت برای رایزنی ها درباره راه چاره سیاسی نهایی برای یمن تضمین شده است.

بر اساس توافق ریاض ظرف پانزده روز از امضای توافق همه نیروهایی که از اول آگوست گذشته از پایگاه ها و اردوگاه های خود به سمت استان های عدن، أبین و شبوه در جنوب حرکت نموده بودند با عده و عده خود به پایگاه های سابق خود بازمی گردند و نیروهای امنیتی وابسته به حکومت محلی در هر کدام از این استان ها جانشین آنها می شوند

پیش از این گروه های مختلف جنوب یمن ضمن اعلام مخالفت با توافق ریاض میان عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب، درباره پیامدهای آن برای ائتلاف سعودی هشدار دادند. آنها این توافق را مقدمه چینی عربستان و امارات برای تقسیم یمن توصیف کردند.

از جمله گروه های مخالف توافق ریاض در جنوب یمن، شورای نجات ملی جنوب یمن، شورای مردم شبوه، ائتلاف قبیله ای اهالی شبوه، اداره هماهنگی جوانان عدن، شورای عمومی اهالی استان های المهره و سقطری و کمیته تحصن مسالمت آمیز استان المهره است.

دولت سعودی از یک ماه پیش کوشش داشت دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب را برای امضای توافقی تحمیلی دور یکدیگر بنشاند اما اختلافات دو طرف مانع توافق شده بود. دو طرفی که در ماه های اخیر درگیری های شدیدی را در مناطق جنوب یمن با یکدیگر داشتند.

درگیری ها میان عناصر دولت منصور هادی و شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب (حامی امارات) از مرداد ماه گذشته شدت یافت؛ زمانی که درگیری های شدید میان نیروهای اماراتی و دولت مستعفی در استان های جنوبی یمن رخ داد و در نهایت نیروهای وابسته به امارات کنترل عدن را در دست گرفتند.

ائتلاف سعودی در پنجم آبان گذشته گفت که نیروهای اماراتی در راستای اجرای توافق، کنترل مراکز خود را در استان عدن در جنوب یمن به نیروهای سعودی تحویل داده اند.

این در حالی است که دولت نجات ملی یمن در صنعا توافق ریاض را غیریمنی و تحمیلی خوانده و گفته است که این توافق به یمنی ها مربوط نمی شود، چون دو طرف توافق از مزدوران ائتلاف سعودی هستند.

نبیل عبد الله سیاستمدار یمنی هم در گفت وگو با روزنامه الاخبار لبنان شانس پیروزیت توافق ریاض را اندک خواند و گفت: این توافق برای صلح و ثبات نبوده است، بلکه هدف از آن ساماندهی اوضاع شرکای جنگ علیه یمن به منظور گشودن یک جبهه جدید است که البته آنها حتی هرگز در وحدت جبهه جدید جنگ هم پیروز نخواهند بود.

علی بن حصیان الحارثی نائب رئیس شورای ملی نجات جنوب یمن هم با انتقاد شدید از توافق ریاض آن را یک نمایش مسخره برای اشغال مجدد جنوب یمن به وسیله نوکران امارات و عربستان خواند.

وی ضمن اعلام مخالفت این شورا با توافق ریاض گفت: همان گونه که اجداد و نیاکان ما برابر اشغالگری انگلیس در جنوب ایستادند ما در برابر اشغالگری امارات و عربستان مقاومت می کنیم.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 491

به "ادعای وزارت خارجه دولت فراری یمن درباره ازسرگیری کار خود در عدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای وزارت خارجه دولت فراری یمن درباره ازسرگیری کار خود در عدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید