اتمر: بدون صلح و آتش بس، مسأله برطرف تحریم رهبران طالبان مطرح نیست

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، وزیر خارجه افغانستان گفت: آنالیز ها در خصوص برطرف تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد بر رهبران طالبان با برقراری آتش بس در افغانستان شروع و با تأمین فرایند صلح در کشور، فرایند برطرف این تحریم ها تکمیل می گردد.

اتمر: بدون صلح و آتش بس، مسأله برطرف تحریم رهبران طالبان مطرح نیست

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرنگاران، محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان گفت که بدون تأمین صلح و برقراری آتش بس، برطرف تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد بر رهبران گروه طالبان نمی تواند مطرح گردد.

اتمر که امروز (سه شنبه، 28 اردیبهشت) در یک نشست مشترک خبری با فضل احمد معنوی، وزیر دادگستری و نماینده دادستانی کل، گفت: این مسأله (برطرف تحریم های سازمان ملل بر رهبران طالبان) هنوز برای ما مطرح نشده است. بدون صلح و بدون آتش بس قطعا این مسأله نمی تواند مطرح گردد.

او اما اضافه نمود که قرار هم نیست که در آینده نزدیک در خصوص برطرف این تحریم ها صحبت گردد.

از سویی دیگر نیز، وزیر خارجه افغانستان تأکید کرد که آنالیز ها در خصوص برطرف تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد بر رهبران طالبان با برقراری آتش بس در افغانستان شروع و با تأمین فرایند صلح در کشور، فرایند برطرف این تحریم ها تکمیل می گردد.

او گفت که دولت افغانستان به این موضوع متعهد است.

رهبران گروه طالبان از سال ها پیش تا به امروز تحت تحریم ها و تعزیرات سازمان ملل متحد و شماری از اعضای این نهاد قرار دارند. کمیته تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد از سال 1988 میلادی به این طرف تعزیرات این شورا بر طالبان را نظارت می نماید.

ریاست این کمیته را هند بر عهده دارد و نروژ، ایرلند، کنیا و مکزیک نیز عضو آن اند.

گروه طالبان بارها خواهان برطرف تحریم ها براساس توافق نامه صلح دوحه میان این گروه و امریکا شده است.

دولت افغانستان اما قبلا گفته بود که در رابطه با وضع تحریم بر گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد با شماری از کشورها از جمله هند که ریاست کمیته تعزیرات این شورا را به عهده دارد، مشغول رأی زنی است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان هم اخیرا گفته است که برای مجبورکردن گروه طالبان به صلح، باید از تمامی اهرم های فشار از جمله وضع تحریم های بیشتر توسط سازمان ملل متحد علیه این گروه استفاده گردد.

محمدحنیف اتمر همچنان با اشاره به سفر اخیرش به لاهه و گفت وگو با مسئولان دادگاه کیفری بین المللی اضافه نمود که هیچ کسی نمی تواند با استفاده از فرایند صلح، جواز ادامه جرم و جنایت را بگیرد. او گفت: جمهوری اسلامی افغانستان در فرایند صلح کاملا متعهد است، اما هیچ کسی نمی تواند از نام صلح برای خود اجازه ادامه جرم را بگیرد.

به گفته اتمر اما هدف صلح این است که به ادامه جنایات سرانجام دهد.

او ایجاد یک نظام مشترک نظارتی مستندسازی و تحقیقاتی میان دولت افغانستان و دادگاه کیفری بین المللی را گام مهم خواند و علاوه کرد که این اقدامات در راستای تأمین عدالت و صلح در کشور یاری می نماید.

وزیر خارجه افغانستان تأکید کرد که تمامی جرم ها مستندسازی، تعقیب و سپس عاملان آن به دادگاه کشانده می شوند. او اضافه نمود که در داخل افغانستان مرتکبان جرایم توسط دولت افغانستان و در خارج از افغانستان، به گونه مشترک توسط دولت افغانستان و دادگاه کیفری بین المللی مورد پیگرد قرار می گیرند.

او همچنین تأکید کرد که این اقدامات مشترک با دادگاه کیفری بین المللی جلوگیری از فرایند صلح، نه بلکه فراهم سازی زمینه صلح است. آقای اتمر آن را در راستای از بین بردن فرهنگ معافیت مهم خواند و گفت که دولت افغانستان متعهد است تا راستای مبارزه درست با جرایم با دادگاه کیفری بین المللی همکاری نمایند.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 1615

به "اتمر: بدون صلح و آتش بس، مسأله برطرف تحریم رهبران طالبان مطرح نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمر: بدون صلح و آتش بس، مسأله برطرف تحریم رهبران طالبان مطرح نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید