آراء در افغانستان بار دیگر شمرده می شوند

به گزارش پایگاه اینترنتی مأوا، ایرنا نوشت: کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری در کابل و سایر استان ها اطلاع داد.

آراء در افغانستان بار دیگر شمرده می شوند

به گزارش طلوع، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام نمود، با وجود مخالفت تیم های مهم انتخاباتی با فرایند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری، این فرایند از یکشنبه در کابل و از امروز(دوشنبه) نیز در سایر استان ها آغاز شد.

طبق اعلام این کمیسیون، آرای 8 هزار و 494 صندوق از مجموع 26 هزار صندوق شمارش خواهد شد.

در همین حال، گلبدین غبار، خبرنگار طلوع، که شاهد بازشماری آرا در کمیسیون انتخابات در کابل بود، گفت، ناظران بعضی تیم های انتخاباتی در فرایند بازشماری حضور نداشتند.

تیم های انتخاباتی که بازشماری آرا را تحریم کردند، می گویند، کمیسیون مستقل انتخابات در اقدامی خلاف قانون، آرای بیش از 2 هزار صندوق که در آنجا از دستگاه بایومتریک استفاده نشده بود را نیز مشمول این فرایند نموده است. این تیم ها همچنین نگران سرنوشت بیش از 300 هزار رایی هستند که به گفته آنها فاقد اعتبار است.

تیم های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، رحمت الله نبیل و نیز شورای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، بازشماری آرا را تحریم کردند.

عبدالله عبدالله خواهان توقف فرایند بازشماری آرا از سوی کمیسیون انتخابات شد و گفت، 2400 صندوقی که در آن از دستگاه بایومتریک استفاده نشد، در طول یک ماه تا 45 روز گذشته در اختیار همان کسانی بود که تقلب گسترده را سازمان دهی کردند و در داخل این صندوق ها هر چیزی می تواند پیدا گردد.

شهاب حکیمی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و عضو شورای نامزدها نیز گفت، موضع ما، همان موضع سابق است. ما از همان اول می خواستیم انتخابات را تحریم کنیم. بنابراین، از نظر ما، نتایج آن نیز قابل تحریم است.

طبق بند دوم ماده 19 قانون بازنگری شده انتخابات، در صورت اختلاف نظر، تنها آرای شعبی که در آنها از دستگاه های بایومتریک استفاده نشده بود باید بازشماری شوند.

به نظر می رسد تنها تیم انتخاباتی اشرف غنی اعلام نمود، به تصمیم قانونی کمیسیون انتخابات احترام می گذارد.

نجیب دانش، سخنگوی این تیم انتخاباتی گفت، تصمیم کمیسیون برای بازشماری آرا مورد تایید ماست.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: maeva.ir شناسه مطلب: 499

به "آراء در افغانستان بار دیگر شمرده می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آراء در افغانستان بار دیگر شمرده می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید